اصلاح ساختار سهامداری شرکت یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است

دکتر علیرضا عباسیانفر در گفتگوی زنده ی ویدئویی که به صورت زنده ساعت ۲۲ شب یکشنبه چهارم خردادماه از آپارات پخش شد، ضمن اشاره به این موضوع که از بدو تآسیس شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان صددرصد سهام به جامعه آزادگان سرافراز تخصیص یافته به اهمیت صیانت از سهام شرکت پرداخت و ضرورت قرار گرفتن سهامدار عمده در کنار این شرکت جهت مدیریت هیجانات بازار بورس را یادآور شد و گفت: وجود سهامدار عمده امین در کنار شرکت یک راهبرد بسیار درست است.

دکتر علیرضا عباسیانفر در گفتگوی زنده ی ویدئویی که به صورت زنده ساعت ۲۲ شب یکشنبه چهارم خردادماه از آپارات پخش شد، ضمن اشاره به این موضوع که از بدو تاسیس شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان صددرصد سهام به جامعه آزادگان سرافراز تخصیص یافته به اهمیت صیانت از سهام شرکت پرداخت و ضرورت قرار گرفتن سهامدار عمده در کنار این شرکت جهت مدیریت هیجانات بازار بورس را یادآور شد و گفت: وجود سهامدار عمده امین در کنار شرکت یک راهبرد بسیار درست است.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در تشریح وضعیت ساختار سهامداری شرکت اظهار داشت : سال گذشته و زمانی که برای ارتقای نماد خودکفایی از بازار پایه به فرابورس اقدام کردیم یکی از مواردی را که مدیران سازمان بورس متذکر شدند موضوع سهام شرکت معین آزادگان و دیگر شرکت های فرعی در شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان بود و آنها تاکید کرد تا زمانی که این سهام تعیین و تکلیف نشود ارتقای نماد صورت نخواهد گرفت . بنابر دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت های زیرمجموعه نمی توانند سهام شرکت اصلی را در اختیار داشته باشند لذا ما ناگزیر هستیم که یک سهامدار عمده که امین و مطمئن باشد را درکنار خود داشته باشیم و اطمینان داشته باشیم که آن سهامدار عمده به سهامداران ما خیانت نکند؛ از این رو از موسسه ی پیام آزادگان که حدود ۲۲ درصد سهام شرکت صنعتی مینو را در اختیار دارد خواستیم که آن سهام را به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان منتقل و در قبال آن به میزان ارزش روز سهام شرکت‌های فرعی که در خودکفایی دارند را به آنها بدهیم تا هم مشکل قانونی و موانع ارتقا نماد ما رفع شود و هم یک سهامدار امین و قابل اعتماد برای مدیریت هیجانات بورسی را در کنار خود داشته باشیم.

دکتر عباسیانفر ادامه دادند: در سالهای گذشته هیات مدیره های قبلی با موسسه پیام آزادگان مذاکرات متعددی داشتند ولی مدیریت این مجموعه به این استلال که ممکن است این موضوع باعث سوتفاهم سهامداران شود از پذیرش این پیشنهاد خودداری می کردند. لکن با توجه به شرایط خاصی که به وجود آمد و ضرورت بوجود آمده در جهت قرار گرفتن یک سهامدار عمده ، بنده به اتفاق هیات مدیره محترم شرکت اخیرا با مدیریت موسسه پیام آزادگان صحبت هایی انجام دادیم و از آنها خواستیم که سهامی را که در شرکت صنعتی مینو دراختیار دارند را با سهامی که دیگر شرکت‌های فرعی در شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان دارند جا به جا و تهاتر کنند. علیرغم این که موسسه پیام آزادگان تمایلی به این کار نداشت با اصرار ما و تبیین این موضوع که چه خطری ممکن است سهام سهامدار خرد را تهدید کند، دوستان با کلیت این موضوع موافقت کردند و مقرر شد که این جایگزینی صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در تشریح منافع این جابجایی و ضرورت تحقق آن گفت: این موضوع منافعی بسیاری را برای سهامدار ما به دنبال خواهد داشت چرا که باعث ایجاد یک حامی امین در زمان نوسانات و هیجانات بورسی خواهد شد، از طرفی مسائل قانونی که در شرکت ما وجود دارد و مربوط به مشکل سهام شرکت های زیرمجوعه و فرعی می باشد حل خواهد شد.

دکتر عباسیانفر افزودند: موسسه پیام آزادگان از سال ۱۳۹۰ که بخشی از سهام شرکت صنعتی مینو را خریداری کرده است همواره مدیریت و سبدگردانی این سهام را در اختیار ما قرار داده و هیچ دخالتی در مدیریت سهام خود نکرده است و اگر این جابجایی سهام تحقق یابد و سهام منتقل شود کماکان مدیریت سهام همچنان در اخیتار شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان خواهد بود و منافع سهامدار خرد از این طریق حفظ خواهد شد.

دکتر عباسیانفر در تشریح آخرین وضعیت جابجایی سهام بین موسسه پیام آزادگان و شرکتهای فرعی گروه ادامه داد: هفته گذشته این کار را شروع کردیم و بخشی از سهام شرکت صنعتی مینو متعلق به موسسه پیام آزادگان را با سهام شرکتهای فرعی تهاتر کردیم و این موضوع آثار بسیار مثبتی داشته و در چند روز گذشته که کل شاخص بورس منفی بود، سهام دو شرکت صنعتی مینو و خودکفایی مثبت بوده و دلیل آن هم همین تهاتر و رصد این مسئله توسط بازار سرمایه بوده است .

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با هدف تبیین هر چه بهتر ضرورت وجود یک سهامدار امین در کنار شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به اتفاق رخ داده در روز سوم خرداد توسط دلالان با هدف سو استفاده از سهام شرکت پارس مینو با نماد غپینو در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: روز شنبه سوم خردادماه سالجاری سهام شرکت پارس مینو بعد از دو روز بسته شدن نماد به علت افشای اطلاعات با اهمیت ، باز شد . همزمان یک عده به منظور ضربه زدن به سهام شرکت شیطنت کردند و یک میلیون سهم به ارزش هرسهم یک ریال در بازار عرضه کردند و در کنار آن یک میلیون خرید و متقاضی ایجاد کردند و یک بازی دلالی را در سهام پارس مینو به وجود آوردند و بازار را به شدت متزلزل کردند. در اینجا اگر یک سهامدار عمده مانند خودکفایی از پارس مینو حمایت نمی کرد به هیچ عنوان مدیریت سهام ممکن نبود و و شیرازه ی این سهم از هم می پاشید؛ اما ما با خریداری یک میلیون سهم از سهام شرکت پارس مینو، این سهام را مدیریت کردیم و از ورود خسارت به سهامداران خرد جلوگیری کردیم. بی تردید این موضوع در مورد سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان نیز می تواند اتفاق بیافتد و به ارزش سهام سهامدار خرد لطمه بزند چرا که دلالان با روش های نادرست و غلط همیشه در کمین سهام های با ارزش هستند و باید یک سهامدار عمده ی امین در کنار شرکت باشد و تردیدی نداریم با حضور موسسه ی پیام آزادگان یک پشتوانه ی مستحکم در جهت صیانت از سهام شما سهامداران عزیز شکل خواهد گرفت.

دکتر عباسیانفر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان بیان کرد: در زمینه ساختار سازمانی، ساختار اداری هلدینگ ساماندهی و مستقر شده است ودر زمینه امور سهام و سبد گردانی نیز، مدیریت سهام را فعال و متمرکز کردیم؛ همچنین در زمینه نوسازی و بازسازی خطوط، تجهیزات و ماشین آلات نیزسرمایه گذاری های قابل توجهی صورت گرفته است و ما در سال ۹۸ بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان جهت توسعه، بازسازی و نوسازی هزینه کردیم و خطوط بسیار خوبی را خریداری کردیم.

ایشان با اشاره به ذخایر بسیار مطلوبی که از مواد اولیه در شرکت های تولیدی وجود دارد؛ ادامه داد: اگر پایان سال ۹۸ را با پایان سال ۹۶ مقایسه کنیم بالغ بر ۴۰۰ درصد ذخایر مواد اولیه ما افزایش پیدا کرده است. اگر نگاهی به گذشته و گزارش های مالی سال ۹۶ بیندازیم متوجه میشویم که شرکت های تولیدی و فرعی ما در گذشته با چالش تامین مواد اولیه روبرو بوده اند و کاهش مواد اولیه در پاره ای از اوقات برای تولید ما تهدید محسوب میشد. با یاری خدا اکنون در برخی از موارد بالغ بر ۱۰ ماه مواد اولیه ذخیره کرده ایم و این برای یک مجموعه تولیدی ذخیره بسیار مطلوبی محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با بیان اینکه از سال ۹۷ اقدامات مهمی را در حوزه تکمیل زنجیره تامین شروع کرده ایم اظهار داشت: مستحضرید که ما برای تولید محصولات خود به یک سری از صنایع نیاز داریم که زنجیره تآمین ما را تکمیل میکنند. ما در ماه بالغ بر دوهزار تن روغن، پنج هزار تن آرد و گندم و سه هزار تن شکر مصرف می کنیم و به اندازه یک کارخانه کارتن سازی، کارتن مصرف خواهیم کرد؛ پس هیات مدیره محترم در نظر داشت تا این زنجیره تامین تکمیل شود.

ایشان ادامه داد: در همین راستا و درسال ۹۸ موفق شدیم اولین گام های خود را در زمینه خرید کارخانه روغن برداریم و کارخانه روغن را با ظرفیت ۴۰۰ تن تصفیه روغن خام در روز خریداری کردیم و این کارخانه در حال حاضر با تمام ظرفیت و در ۳ شیفت فعال می باشد؛ در زمینه خرید کارخانه کارتن و شکر و سایر صنایعی که نیاز داریم نیز اقدامات موازی را آغاز کردیم و امیدوار هستیم که این اقدامات در سال ۹۹ محقق شوند و به محض اتخاذ تصمیم و نهایی شدن در کدال به اطلاع سهامداران خواهیم رساند دکتر عباسیانفر در پاسخ به اینکه چرا به همسران و فرزندان آزاده بعد از اسارت هیچ سهامی تحقق نگرفته است، اظهار داشت: قبل از هر چیز عرض کنم که همسر و فرزندان من از این سهام برخوردار نشدند و دفاع من از این موضوع یک دفاع حقوقی است؛ همانگونه که مستحضرید بعد از بازگشت شکوهمندانه آزادگان سرافراز، سید آزادگان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی رحمت الله علیه ، بدون اینکه مسئولیت قانونی متوجه ایشان باشد به این فکر بودند که به منظور رفع بخشی از مشکلات معیشتی آزادگان سرافراز یک مجموعه اقتصادی را تآسیس کنند. آن زمان در مورد نحوه توزیع سهام بررسی های مختلفی شد . آن مرحوم عقیده داشت که همسران و فرزندان آزادگان متاهل همانند همسران و پدران خود که در اسارت بودند رنج کشیده و به یک نوعی در این رنج و مشقت شریک بوده اند. از همین رو و ازهمان روزهای اول اساسنامه شرکت بر همین مبنا پایه گذاری شد تا همسران آزادگان متاهل یک دوم و فرزندان آنها یک چهارم از همان سهامی که به آن آزاده اختصاص داده شده است بهره مند شوند و از طرفی همه ما در اسارت فراموش نکردیم و به یاد داریم که آزادگان متاهل فشار روانی بیشتری را تحمل می کردند. این تخصیص سهام در ۱۵ سال پیش صورت گرفته و در سال ۸۷ و ۸۸ تمام این سهام اختصاص یافت و بعضا در بازار سرمایه داد وستد شده است و از این رو به هیچ عنوان امکان تحقق چنین خواسته ای وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امکان تخصیص سهام شرکت های زیر مجموعه به همسران و فرزندان آزادگان وجود دارد یا نه؟ تاکید کرد: سهام شرکت ها جزء دارایی‌های هر شرکت محسوب میشود و منافع آن به تمام سهامداران آن شرکت تعلق دارد و امکان دخل و تصرف در آنها به نفع هر فرد دیگری مجاز نمی باشد . 

 ایشان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سهامدارانی که به عنوان مثال ۲۶ ماه و ۱۴ روز اسارت دارند و اینکه تکلیف آن ۱۴ روز به چه صورت است نیز گفت: هر کس مالک همان سهامی است که به آن تخصیص یافته و ما هیچ گونه تغییری در میزان سهام نخواهیم داشت و امکان اختصاص سهمی به این افراد وجود ندارد چون سهامی باقی نمانده تا بتوانیم به کسی واگذار کنیم.اند.

برگرفته از وبسایت شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان

You May Also Like

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *